Magneesium vanemaealistele

Magneesium vanemaealistele

Eakad inimesed saavad kasu piisava koguse magneesiumi manustamisest. Loe edasi, et teada saada, miks.

Vanuse kasvades väheneb kehaline aktiivsus ning tihti väheneb sellega ka toidu ja vedeliku tarbimine – kuid magneesiumivajadus jääb siiski samaks. Samal ajal välditakse kõrge magneesiumisisaldusega toiduainete (nt kaunviljade) söömist, sest neid on sageli raske seedida. See võib põhjustada magneesiumi ebapiisavat tarbimist ja taset organismis.

Lisaks võib see suurendada ka selliste haiguste ohtu nagu diabeet ja südame rütmihäired. Sel põhjusel soovitavad eksperdid, et eakad inimesed peaksid eriti hoolitsema piisava magneesiumi tarbimise eest.

Magneesium kaitseb südant

Magneesium mängib normaalses südamefunktsioonis olulist rolli. See toimib kaltsiumi loodusliku antagonistina, mis aitab lihaseid stimuleerida, samas kui magneesium aitab neil taas lõõgastuda. See võimaldab südamel töötada regulaarselt ja rütmiliselt. Seega võib magneesiumivaegus avaldada negatiivset mõju südame tervisele ja soodustada südame arütmia tekkimist.

Lisateavet magneesiumi ja südame kohta leiate siit.

Magneesium ja diabeet

Kui veresuhkrutaset ei jälgita korralikult, võib erituda rohkem magneesiumi neerude kaudu, sest veresuhkrutase mõjutab neerude tööd. See võib põhjustada magneesiumivaegust. Seetõttu tuleb diabeedi korral erilist tähelepanu pöörata piisavale magneesiumitarbimisele.

Lisateavet magneesiumi ja diabeedi kohta leiate siit.

Magneesium ja ravimid

Pikaajaline ravi maohappe blokaatoritega (prootonpumba inhibiitorid nagu omeprasool, pantoprasool) mõjutab magneesiumi imendumist ja võib põhjustada magneesiumivaegust.  Vastavad hoiatused on välja toodud ka nimetatud ravimite infolehtedes. Maohappe blokaatorite regulaarsel kasutamisel tuleb olla ettevaatlik magneesiumivaegusest tulenevate sümptomite (nt jalakrambid, lihaspinge) suhtes ja võtta lisaks täiendavalt kõrgekvaliteetset magneesiumpreparaati. See võimaldab vältida eespool nimetatud ravimite poolt põhjustatud magneesiumivaegust.

Tähtis: Manustada tuleks preparaati, mis sisaldab magneesiumtsitraati, kuna see ei vaja magneesiumi vabastamiseks maohapet ja võib organismi imenduda otse.

Magneesium ja toit

Kuigi magneesiumi leidub sageli paljudes taimsetes ja loomsetes toitudes, varieerub nende magneesiumisisaldus märkimisväärselt. Näiteks kaunviljad ja teraviljatooted on kõrge magneesiumisisaldusega. Tööstuslikult töödeldud ja tasakaalustamata toit võib põhjustada ka magneesiumivaegust.

Iga päev peab sööma kõrge magneesiumisisaldusega toite. Siit leiab loetelu magneesiumirikastest toitudest.

Lebensmittel-Korb

Saksamaa Toitumiühing (DGE) ning Toidu- ja Toitumisamet (FNB)* soovitavad 300 kuni 400 mg magneesiumi päevas täiskasvanutele, olenevalt vanusest ja soost. Eriti hästi sobiv vorm on magneesiumtsitraat, sest see orgaaniline magneesiumiühend esineb looduslikult inimkehas ja on hästi talutav.

*Food and Nutrition Board (FNB) at the Institute of Medicine of the National Academies (USA)