Magneesium ja diabeet
Diabeetikutel on suurenenud magneesiumivajadus. Loe edasi...
Diabeetikutel on suurenenud magneesiumivajadus. Loe edasi...
Euroopas on praegu umbes 60 miljonit diabeetikut. Enamik diabeetikutest – umbes 90% - kannatavad II tüüpi diabeedi all. Lisaks ülekaalule ja vähesele treeningute mahule, on magneesiumil selle haiguse arengus oluline roll.
Madal magneesiumitase veres suurendab II tüüpi diabeedi tekkimise riski. Magneesium ei suurenda ainult diabeeti haigestumise riski, vaid mõjutab ka haiguse kulgu, kuna see muudab oluliselt insuliini funktsiooni. II tüüpi diabeedi peamine põhjus on insuliinresistentsuse suurenemine - insuliin muutub aja jooksul vähem tõhusaks. Kuna magneesium mängib insuliiniretseptori toimimises rolli, võib see insuliini efektiivsust parandada.
Magneesiumivaegust saab kindlaks teha, kui mõõta veres magneesiumitaset. Siiski võib esineda vaegust, kuigi tase veres on normis, sest organism kompenseerib puuduse, vabastades magneesiumi rakkudest ja mujalt.
Kas magneesium aitab vähendada diabeeti? II tüüpi diabeetikutel on tihti madal magneesiumitase veres. Tõusnud veresuhkrutase mõjutab neerude funktsiooni, mis omakorda suurendab magneesiumi eritumist uriiniga. Magneesiumivaegus võib veelgi suureneda, kui diabeetikud võtavad lisaks diureetikume, maohappe blokaatoreid (prootonpumba inhibiitoreid) või lahtisteid. See on põhjus, miks diabeetikud peavad saama piisavalt magneesiumi.
Toit sisaldab magneesiumi orgaanilise ühendina, nt magneesiumtsitraadina. Magneesiumtsitraat esineb ka nn keha ehitusplokis. Seetõttu on see organismile hästi omastatav ja kiiresti toimiv.