Magneesium ja lihaskrambid
Lihaskrambid võivad olla märk magneesiumivaegusest. Loe edasi...
Lihaskrambid võivad olla märk magneesiumivaegusest. Loe edasi...
Jalakrambid ei ole ainult häirivad, vaid võivad olla ka väga valulikud. Tihti segavad need meie und, ilmudes öösiti, just varajastel hommikutundidel.
Jalakrambid on tüüpilised magneesiumivaeguse sümptomid. Nende esinemissagedus kasvab tavaliselt koos eaga, sest vanemad inimesed ei söö piisavalt ja nende lihasmass kahaneb. Jalakrambid võivad mõjutada ka diabeetikuid ja sportlasi. Vastupidavussportlased kaotavad palju magneesiumi higistades ning see võib tagajärjena mõjutada nende sportlikku sooritust.
Magneesiumivaegus põhjustab sageli valulikke lihaskrampe, kuid magneesiumi manustamine võib neid sümptomeid oluliselt vähendada. Ei pea muretsema liiga suurte koguste pärast, sest normaalse neerufunktsiooni korral on see 100% turvaline - üleliigne magneesium eritub uriiniga. Maailma Tervishoiuorganisatsioon on määranud magneesiumivaeguse vähendamiseks 300 mg magneesiumi päevas.
Mineraalide ja eriti magneesiumi piisav tarbimine on oluline stiimulite ülekandeks närvirakkude vahel. Magneesiumivaegusest tingitud krampide korral võib tavaliselt saada edukalt leevendust, kui tagada piisav magneesiumi tarbimine.
Magneesiumi regulaarne manustamine jalakrampide korral
Magneesiumivaeguse leevendamiseks on vajalik suure annuse magneesiumi regulaarne manustamine. On oluline, et magneesiumi võetakse piisavas annuses pikema perioodi jooksul (vähemalt 4 – 6 nädalat).
Jalakrampide efektiivne leevendamine
Äge magneesiumivaegus on tihti jalakrampide ja lihaspingete põhjuseks. Magneesiumi manustamine on tõhus meetod selle puuduse kõrvaldamiseks. Teraapia kiire edukus sõltub kõige tõhusama toimeaine ja õige annuse valikust.
On teada ka mitmeid teisi efektiivseid toimeaineid, mis on kasulikud jalakrampide leevendamiseks, kuid kahjuks vähendavad need ainult sümptomeid, kuid mitte põhjusi. Neid seostatakse sageli ka tõsiste kõrvaltoimetega (nt allergilised reaktsioonid, õhupuudus, vererõhu muutused, maksa talitlushäired). Seetõttu tuleks neid võtta ainult lühikest aega (umbes 2 nädalat) ja jalakrampid võivad taas tekkida. Näiteks Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (FDA) pole aastaid soovitanud kiniinsulfaati jalakrampide leevendamiseks.
Ainult magneesiumi manustamisega, ideaalis organismi poolt hästi omastatava magneesiumtsitraadiga, jõutakse probleemi põhjuseni. Madalate kõrvalmõjude tõttu sobib pikemaajaliseks manustamiseks. Magneesiumi manustamine ei leevenda sümptomeid ainult lühiajaliselt, vaid jõuab ka jalakrampide tegeliku põhjuseni, milleks on magneesiumivaegus.
Kui magneesiumi manustamisest hoolimata tekivad lihaskrambid, peaks konsulteerima arstiga, eriti kui esineb täiendavaid sümptomeid nagu tuimus, surin või lihasnõrkus.
Hea teada: kui sa kannatad jalakrampide käes öösiti, siis soovitatakse võtta magneesiumi õhtuti enne voodisse minekut.