Magneesium ja sport

Magneesium ja sport

Miks on magneesium treeningu ajal nii oluline? Loe edasi...

Pole tähtis, millise füüsilise tegevusega tegeletakse – aiandusega, kõndimisega või vastupidavus-/ tervisespordiga – keha vajab rohkem magneesiumi kui tavaliselt. Kui lihased on aktiivsed ning keha higistab, vajab organism rohkem magneesiumi. Sportlased peavad pärast treeninguid kaotatud magneesiumi- ja vedelikutaseme kiiresti taastama, et säilitada normaalne lihaste töö ja soorituse tase pikemas perspektiivis.

Sportlased vajavad rohkem magneesiumi

Jooksimine, kõndimine või rattasõit - kõik ajavad higistama. Füüsiline koormus põhjustab sportlastel vedelike ja mineraalide kaotust. Seetõttu on eriti oluline, et pärast treeningut taastatakse mineraalsed depood tulemuslikkuse säilitamiseks.

Magnesium-Diasporal® 400 EXTRA direkt suus lahustuvad graanulid

Magnesium-Diasporal® 400 EXTRA direkt, Direktgranulat

Magneesium ja sport: mõjud

Magneesium aitab reguleerida organismis 600 ensüümi aktiivsust. Samuti mängib ta tähtsat rolli kõigis rakusisestes ainevahetusprotsessides, mis on seotud energeetiliste ainete sünteesi või muutmisega (nt glükoos).

Hea teada:

Magneesium on oluline energia ainevahetuse jaoks. Glükoosi metabolismis osalevad ensüümid vajavad aktiveerimiseks magneesiumi. Enegiat ei saa toota magneesiumita. Kui hapnikuga varustamine on ebapiisav, toimub laktaadi moodustumine lihastes (glükoosi anaeroobne ainevahetus), mis piirab füüsilist sooritust. Seetõttu tuleb laktaat organismist võimalikult kiiresti kõrvaldada ning see protsessi toimub magneesiumi osalusel.

Seega on spordiga tegelemise ajal eriti oluline magneesiumi tarvitamine. Kiirenenud ainevahetus sportimise ajal tõstab oluliselt magneesiumi vajadust. Lihaspinged ja -krambid, mis võivad esineda nii treeningu ajal kui ka pärast seda, on tüüpilised magneesiumivaeguse sümptomid.

Magneesium on jõudu andev mineraal sportlaste ja inimeste jaoks, kes naudivad aktiivset eluviisi ja tahavad säilitada oma sportlikku jõudlust.

Jogging

Magneesium ja lihasfunktsioon

Suur füüsiline koormus spordi ajal soosib magneesiumikadu, mis on tingitud peamiselt intensiivsest higistamisest. Kui ümbritseva õhu temperatuur ja niiskus on kõrged, võivad sportlased kaotada märkimisväärselt vedelikke (kaotades kuni 2 liitrit tunnis).

Nõuanded spordiga tegelemisel

  • 1.
    Wasserglas

    Enne treeninguid joo klaas vett! See hoiab ära dehüdratsiooni ja säilitab sellega elektrolüütide tasakaalu.

  • 2.

    Tee soojendusharjutusi enne treeningute alustamist, et kõõlused, sidemed, lihased ja liigesed oleks hästi ette valmistatud. Nii saab vältida lihaste liigset ülepingutamist, mis võib põhjustada krampe.

  • 3.
    Magnesium-Präparat

    Veenduge, et te täidate oma magneesiumitaseme pärast treeninguid õige annuse organismile hästi omastava magneesiumilisandiga.

Magneesium - aitab kaasa normaalsele lihaste tööle ja energiavahetusele

Puuduse vältimiseks ja tulemuslikkuse säilitamiseks peab tagama piisava magneesiumitaseme organismis. Saksamaa Toitumisühing (DGE) ja Toidu- ja Toitumisamet (FNB)* soovitavad täiskasvanutele 300 kuni 400 mg magneesiumi päevas, olenevalt vanusest ja soost.

Sportlastel võib olla magneesiumi igapäevane vajadus kaks kuni kolm korda suurem sõltuvalt sportlikest nõudmistest. 

Et vältida magneesiumivaegust pikemas perspektiivis ja säilitada füüsiline vormisolek, on sportlaste jaoks eriti oluline võtta magneesiumi korrapäraselt suuremates annustes pärast treeninguid taastumisfaasis.

*Food and Nutrition Board (FNB) at the Institute of Medicine of the National Academies (USA)